Comunicazione / Vesti iz Konfindustrije Srbija

11 maj 2022

Medunarodna konferencija “Energetika na Balkanu: tranzicija ka obnovljivim izvorima energije i poboljšanje energetskih mreža“

Medunarodna konferencija "Energetika na Balkanu: tranzicija ka obnovljivim izvorima energije i poboljšanje energetskih mreža” održana je juce 10. maja u hotelu Mona Plaza u Beogradu uz ucešce velikog broja zvanicnika i strucnjaka iz oblasti energetike, održana je juce u hotelu Mona Plaza u Beogradu. Konferenciju su organizovali Konfindustrija Srbija i Konfindustrija Est Europa (Istocna Evropa), u saradnji sa Konfindustrijom.

Skup su svecano otvorili Patricio Dei Tos, predsednik Konfindustrije Srbija, Barbara Beltrame Ðakomelo, potpredsednica zadužena za internacionalizaciju italijanskih kompanija u Konfindustriji, Marija Luiza Meroni, predsednica Konfindustrije Est Europa (Istocna Evropa), Nj.E. Karlo Lo Kašo, Ambasador Republike Italije u Beogradu, Nj.E. Emanuele Žiofre, Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji, prof. dr. Zorana Mihajlovic, potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike.

Patricio Dei Tos, predsednik Konfindustrije Srbija rekao je da bi voleo bih da podeli stav o tome kako ce izgledati buducnost naših kompanija i zapitao se da li su rešenje nabavke iz razlicitih izvora ili sopstvena proizvodnja po zelenom modelu.


Barbara Beltrame Ðakomelo, potpredsednica zadužena za internacionalizaciju italijanskih kompanije u Konfindustriji naglasila je da „energetska tranzicija može dovesti od poboljšane kompetitivnosti kompanija, povecavajuci svesnost o izazovima i mogucnostima koje donosi progresivna i neophodna transformacija ekonomskih sistema“.


Maria Luiza Meroni, predsednik Konfindsutrije Est Europa (Istocna Evropa) je rekla da su “tokom godina brojne italijanske kompanije investirale i razvile ekonomske veze na ovoj teritoriji i pronašle pogodan ambijent ne samo u samom biznisu vec i sa teritorijom na kojoj posluju i kljucnim sagovornicima...Neke od najvažnijijh italijanskih kompanija u energetskom sektoru su razvile saradnju koja je doprinela realizaciji važnih projekata za razvoj lokalnog tržišta i strateške veze izmedu Italije i citavog regiona”.



Nj.E. Karlo Lo Kašo, Ambasador Republike Italije u Beogradu, rekao je da poteškoce sa osnovnim sirovinama, nepredvidivost tržišta i izuzetno visoke cene energenata uticu u velikoj meri na brzinu obnove posle pandemije kojoj smo se nadali. „Ono što spaja Srbiju i Italiju jesu nedovoljne energetske zalihe na nacionalnom nivou, što od nas zahteva da donosimo strateške odluke i planiramo investicije na duge staze“, rekao je ambasador Lo Kašo.



Nj.E. Emanuele Žiofre, Ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji naglasio je važnost evropskog puta.



Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlovic, izjavila je da je energetika, posebno sektor OIE, najbitniji za privredni razvoj, investicije i nova radna mesta, posebno u momentima krize. Ona je istakla da je energetsku bezbednost u narednim decenijama nemoguce planirati bez brige o životnoj sredini i bez saradnje i povezivanja.

„Zajedno sa investitorima, našim partnerima iz Italije i ambasadorom razgovaracemo o unapredenju bilateralnih odnosa, poboljšanju saradnje u energetskom sektoru. Od 2009. godine Srbija i Italija su strateški partneri, blizu 50 hiljada ljudi zapošljavaju italijanske kompanije kod nas, ali je važno da se povecaju investicije u energetici, pre svega u OIE“, rekla je Mihajlovic.



Kao kljucni govornici izlaganje su imali regionalni direktor za energetski sektor Zapadnog Balkana i Hrvatske, Evropske banke za obnovu i razvoj – EBRD Francesko Korbo i Nikola Vuletic, predsednik izvršnog obora, Unicredit Banka Srbija.



Kao govornici na prvom panelu “Energetska tranzicija: prelazak na obnovljive izvore energije”, prisutnima su se obratili: ministar energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske Petar Ðokic, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike Republike Srbije Zoran Lakicevic, savetnik premijera Republike Severne Makedonije za energetiku Viktor Andonov, šef Odeljenja za saradnju Delegacije Evropske komisije u Beogradu Nikola Bertolini, ekspert za energetsku infrastrukutru, Sekretarijat Evropske energetske zajednice Davor Bajs. MOderator provg panela bila je Dubravka Kosic, K&F advokati.



Na drugom panelu, “Cena elektricne energije i aukcijski sistem” govorili su Miloš Kostic, generalni direktor Komex, Miloš Colic, direktor New Energy Solutions, Neda Lazendic, direktor WV International Serbia, Miloš Mladenovic, izvršni direktor SEEPEX AD Beograd, Ana Gašparovski, clan Upravnog odbora Udruženja za biogas i Dejan Popovic, predsednik Saveta Agencije za energetiku. Moderator drugog panela bio je Petar Mitrovic, advokat/partner, Karanovic&Partners.



Na trecem panelu “Razvoj gasovoda, bezbednost i regionalna povezivanja” govornici su bili Milan Zdravkovic, izvršni direktor Operatora distributivnog sistema Srbijagasa, Plamen Dilkov, direktor Bulgaria Engineering i Nikola Delev, vršilac dužnosti direktora za strateško planiranje i razvoj Bulgartransgaz. MOderator treceg panela bio je Miloš Zdravkovic, ekspert za energetiku.



Prisutnima su se posebno obratili Alesandro Minon, predsednik Finest i Mikele Picolato, šef odeljenja regulatornih poslova Plenitude.



Na cetvrtom panelu “Energetska buducnost regiona“ obratili su se Svetlana Cerovic, šef odeljenja za finansije i savetovanje UniCredit banke, Željko Ðuric, generalni menadžer Vetroelektrane Balkana, Dubravka Ðedovic, clan Izvršnog odbora za poslove sa privredom i investiciono bankarstvo Komercijalne banke, Predrag Milenovic, clan Izvršnog odbora i direktor Divizije za poslovanje sa privredom Banke Intesa i Vucko Vukovic, direktor korisnicke službe General Electric Power. Moderator cetvrtog panela bila je Danijela Isailovic, menadžer iz udruženja Obnovljivi izvori energije Srbije.



Konferenciji su prisustvovali visoki predstavnici vlada regiona, institucija Evropske unije nadležnih za energetiku, kompanija koje vec posluju u regionu Balkana, kao i finansijskih institucija, neophodnih za održivu i efikasnu zelenu tranziciju. Konferencija je bila regionalnog karatkera i omogucila je prisutnima da se detaljnije informišu o energetskoj buducnosti Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Bugarske i Grcke.

Trenutna situacija pokazuje da energetski svet doživljava preokret u sektoru, sa znacajnim uticajem na kompanije, ali i sa novim mogucnostima za poslovni sektor. U tom smislu, odluke razlicitih zemalja, kako sa strateške tako i sa politicke tacke gledišta i tranzicije ka zelenoj ekonomiji, imace fundamentalnu ulogu, u odredenom smislu oblikujuci buducnost citavog regiona, poslovni prilike i živote gradana, zakljuceno je na konferenciji.