Comunicazione / Vesti od clanova

25 april 2018

CMS Beograd: Medunarodna konferencija o Primeni propisa o zaštiti konkurencije u Srbiji

U cetvrtak, 19.04.2018, održana je "Medunarodna konferencija o Primeni propisa o zaštiti konkurencije u Srbiji - status i perspektive, a u organizaciji CMS Beograd, clanice Kofindustije Srbija i deo CMS grupe, jedne od 10 najvecih advokatskih kancelarija u svetu.


Koristeci primere iz prakse, iz zemlje i Evrope, o važnosti zaštite prava konkurencije govorili su dr Miloje Obradovic - predsednik Komisije za zaštitu konkurencije Republike Srbije, Nicholas Banasevic – rukovodilac jednog od odeljenja Direktorata za konkurenciju Evropske komisije, koji je direktno rukovodio slucajevima protiv Microsofta, Intela i Googla, kao i dr Harald Kalenberg - partner u advokatskoj kancelariji CMS (iz Štutgarta), inace rukovodilac CMS grupe za pravo zaštite konkurencije.

Dr Miloje Obradovic - predsednik Komisije za zaštitu konkurencije Republike Srbije, predstavio je dosadašnja dostignuca i planove Komisije za zaštitu konkurencije, koja koristeci pristupe i metode dostupne u okviru postojecih zakona, uspešno radi na ocuvanju konkurencije u skladu sa evropskim standardima, po cemu je i percipirana kao jedna od najaktivnijih komisija u regionu.

Prikazana su i iskustva u zaštiti konkurencije iz Evrope i okruženja, konkretno iz Nemacke i Hrvatske, gde je fokus stavljen na rešavanje problematike postojanja tajnih dogovora izmedu konkurenata (tzv. kartela) kao jedne od glavnih tema prava zaštite konkurencije.
  
»Osnovni cilj propisa o zaštiti konkurencije jeste da osiguraju postojanje mogucnosti izbora na tržištu u najrazlicitijim oblastima poslovanja, kao i da podrži raznovrsnost i kvalitet tog izbora, a sve u cilju boljih uslova života za krajnjeg potrošaca.« izjavio je dr Radivoje Petrikic, menadžing partner u CMS Beograd, koja vec drugu godinu osvaja internacionalno priznatu nagradu u oblasti savetovanja o pravu zaštite konkurencije.

Osnovna dva panela konferencije obuhvatili su teme javno-pravne i privatno pravne implementacije.
Na prvom panelu se raspravljalo o otkrivanju i pracenju povreda konkurencije, zatim o pokajnickim (tzv. leniency) programima koji postoje u Evropi gde se i do 80% slucajeva optužbi za postojanje kartela rešava poravnanjima, ali koji još ne postoje kao opcija kod nas, kao i o nenajavljenim uvidajima koji su trenutno aktuelna strategija Komisije za zaštitu konkurencije u Srbiji pri otkrivanju i dokazivanju povreda konkurencije.

U fokusu drugog panela, na temu privatno-pravne implementacije, bilo je pitanje koja je verovatnoca da tužbe za naknadu štete postanu realna mogucnost u Srbiji i šta treba promeniti u postojecem pravnom okviru zaštite konkurencije.

Opšti zakljucak ucesnika Konferencije je da je u Srbiji nacinjen veliki pomak na polju zaštite konkurencije, posebno po pitanju efikasnosti postupaka i razvijanju svesti o znacaju teme. Ipak, još postoji znacajan prostor za napredak, posebno u oblasti privatnog gonjenja tj. za tužbe za naknadu štete koja je kompanijama i potrošacima prouzrokovana povredom konkurencije.